معرفی ARkit , اولین فریم ورک واقعیت افزوده اپل در کنفرانس WWDC2017 - شرکت واقعیت افزوده پندار
معرفی ARkit , اولین فریم ورک واقعیت افزوده اپل در کنفرانس WWDC2017
۱۷ خرداد

معرفی ARkit , اولین فریم ورک واقعیت افزوده اپل در کنفرانس WWDC2017

در کنفرانس امسال شرکت اپل موسوم به WWDC 2017 اپل اولین فریم ورک واقعیت افزوده خود یعنی ARKit را معرفی کرد. همانطور که از اسم آن برمی آید این فریم ورک قرار است قابلیت های واقعیت افزوده به iOS 11 برای توسعه دهندگان ارائه دهد. این اولین تلاش اپل برای ورود به حوزه ی واقعیت افزوده است و عجیب نیست که اپل طبق سیاست های خود اولین قشری را که با آن درگیر میکند توسعه دهندگان باشند.
اپل با این فریم ورک نوید ترک کردن پایا و سریع که اجازه میدهد اجسام مجازی به دنیای واقعی وارد شوند را می دهد. از دیگر ویژگی های ARkit می توان به قدرت محاسبه و درک محیط با اطلاعات بسیار کم , تخمین میزان نور محیط , تخمین اندازه , قالب های آماده ی Xcode و همچنین پشتیبانی برای موتورهای Unity , Unreal و SceneKit اشاره کرد.

در این کنفرانس دمویی به توسعه دهندگان نمایش داده شد که یک آیفون با دوربین معمولی سطح یک میز را شناسایی کرد و سپس یک فنجان مجازی روی میز به همراه یک چراغ مطالعه قرار داده شد. هنگامی که چراغ مطالعه روشن شد سایه ی فنجان مطابق با نور جدید تغییر کرد. پیام این دمو واضح بود : شما از این پس می توانید اجسام مجازی را در دنیای واقعی با دسنگاه های مجهز به سیستم عامل iOS وارد کنید.

apple ARkit

اینگونه که مشخص است اپل امیدوار است ARkit بیشتر در حوزه بازی سازی مورد توجه قرارگیرد. دمویی که در این زمینه در این کنفرانس ارائه شد بازی Wingut AR بود و همچنین اپل نوید پشتیبانی بازی پرطرفدار Pokemon Go از ARkit را داد. در حوزه های غیر بازی سازی نیز اپل از اپلیکیشنی که توسط Ikea در حال تهیه است و همچنین اپلیکیشن لگوی Batman نام برد.
این خبر بزرگی برای اپل است زیرا این اولین بار است که اپل بطور رسمی توسط سخت افزار و نرم افزار خود از فناوری واقعیت افزوده پشتیبانی می کند. قبل از این اپلیکیشن های دیگری از فناوری واقعیت افزوده بطور مسقل پشتیبانی میکردند اما پشتیبانی تمام قد اپل از فناوری واقعیت افزوده می تواند تاثیر بسزایی در عمومیت یافتن این فناوری داشته باشد.
فریم ورک ARkit با استفاده از اطلاعات دوربین , سنسورهای حرکتی و همینطور CPU و GPU آیفن محاسبات خود را انجام می دهد. اپل تمام توان خود را برای ارائه ی تجربه ی هرچه بهتر برای کاربران در این حوزه بکار گرفته است. Craig Federighi , مسئول مهندسی نرم افزار اپل در این خصوص عنوان کرد “صدها میلیون آیفن از ARkit پشتیبانی خواهند کرد و این مساله باعث میشود سیستم عامل iOS یک شبه به بزرگترین زیرساخت واقعیت افزوده در دنیا تبدیل شود.”
همچنین Federighi عنوان کرد اپل اواخر سال ۲۰۱۷ جزییات بیشتری از فعالیت های خود بروی فناوری واقعیت افزوده ارائه خواهد کرد.