جنگ بر سر پلتفرم های واقعیت افزوده - شرکت واقعیت افزوده پندار
جنگ بر سر پلتفرم های واقعیت افزوده
۳۱ خرداد

جنگ بر سر پلتفرم های واقعیت افزوده

جنگ بر سر پلتفرم های واقعیت افزوده شروع شده است ! شاید فیسبوک قدرتمندترین اپلیکیشن حال حاضر دنیا باشد , اما به هر حال یک اپلیکیشن روی سیستم عامل اپل است. چشم انداز بزرگ فیس بوک برای فناوری واقعیت افزوده این بود که آنرا در اختیار توسعه دهندگان قراردهد تا آنها تجربیات واقعیت افزوده را در بین کاربران نشر دهند , اما فقط تا وقتی این تجربیات داخل اپلیکیشن فیس بوک بود!

اما اپل بار دیگر از کنترل خود بروی سیستم عامل موبایل استفاده کرد و پلتفرمی بسیار وسیعتر از چیزی که فیس بوک قابلیت آنرا داشت ساخت. اینبار اپل این امکان را فراهم آورد تا توسعه دهندگان تجربیات واقعیت افزوده را در داخل اپلیکیشن های خودشان داشته باشند.

در دنیای وب فیسبوک پلتفرم بازی قدرتمندی را خلق کرد که محصولاتی مثل Zynga با سود فراوان را در پی داشت. اما در موبایل فیس بوک نمی توانست اینکار را تکرار کند. اپل به توسعه دهندگان اجازه نمی داد تا فروشگاه های اپ در داخل اپ استور داشته باشند. با این حال فیسبوک سعی کرد پلتفرم بازی خود را بر مبنای HTML5 داخل اپلیکیشن خود تعبیه کند.
اما بخاطر اینکه بازی های بر مبنای HTML5 نمی توانستند عملکرد بهتری در مقایسه با بازی های مبتنی بر اپ های Native داشته باشند پروژه ی Spartan فیسبوک به شکست منجر شد.


حال فیسبوک در نبرد حوزه ی واقعیت افزوده نیز با مشکلاتی مشابهی مواجه است. فیسبوک میداند هنوز با عینک های واقعیت افزوده که قابل تهیه,ارزان و شیک باشند سالها فاصله داریم. بخاطر همین فیس بوک دوربین گوشی های همراه را بعنوان بهترین گزینه که قبلا در دسترس همگان است انتخاب کرده است. در راستای این استراتژی فیس بوک در کنفرانس F8 از Facebook Camera Effects Platform رونمایی کرد. بوسیله ی این پلتفرم توسعه دهندگان می توانند تجربه های تعاملی واقعیت افزوده را براحتی خلق کنند.
فیس بوک مزیت هایی نیز در این استراتژی دارد. اپلیکیشن فیس بوک قبلا بسیار همه گیر است و ۱٫۹ ملیارد کاربر ماهیانه دارد. همچنین فیس بوک سابقه ی ۱۰ ساله در همکاری با توسعه دهندگان را در کارنامه خود دارد. و از آنجا که همه چیز در دوربین معمولی گوشی رخ می دهد اشتراک گذاری برای کاربران در شبکه اجتماعی فیس بوک بسیار ساده خواهد بود و از این طریق توسعه دهندگان رشد خواهند کرد.
اما طبق تجربه های قبلی اعتماد ۱۰۰% به فیس بوک ریسک هایی نیز دارد. اگر فیس بوک تصمیم بگیرد الگوریتم هایش را تغییر دهد یا کاربران را در برابر نوتیفیکیشن ها و نویزها مدیریت کند احتمال خیلی کمی وجود دارد که افراد خارج از این شرکت و کمپانی های همکار بتوانند تاثیری در این تصمیم گیری ها داشته باشند.


این دقیقا جایی است که اپل به نفع توسعه دهندگان کار می کرد. ARKit که در کنفرانس WWDC اخیر معرفی شد به توسعه دهندگان اجازه می دهد براحتی از دوربین iPhone بعنوان دروازه ای برای واقعیت افزوده استفاده کنند و اجسام دیجیتال واقعیت افزوده را بروی دنیای واقعی در اپلیکیشن اختصاصی خودشان وارد کنند. با این شرایط کاربران می توانند خودشان تصمیم گیری کنند که از فناوری واقعیت افزوده در کجا استفاده کنند و چطور اپلیکیشن شان را معرفی و پروموت کنند. همچنین دیگر ریسک تغییر سیاست های فیس بوک را متحمل نخواهند شد.
مزیت دیگر ARKit در این است که در مقایسه با رقیب گوگلی خود یعنی Google Tango در گوشی های هوشمند بسیار بیشتری قابل استفاده است زیرا گوگل تانگو نیاز به سخت افزار ویژه ای دارد که در حال حاضر در گوشی های بسیار کمی موجود است.
اگر اپل یکسال دیگر برای معرفی ARKit صبر می کرد مجبور به رقابت در بدست آوردن توسعه دهندگان با فیس بوک می شد. اما اپل با غنیمت شمردن فرصت به سرعت وارد عمل شد و تنها ۶ هفته پس از معرفی واقعیت افزوده فیس بوک سیستم خودش را معرفی کرد.
با این وضعیت فیسبوک مجبور خواهد بود تا تجربه های واقعیت افزوده ای که در پلتفرمش ساخته می شوند را در معرض دید ملیاردها کاربرش بگذارد و از این ظرفیت برای Viral شدن این تجارب در سیستم عامل های iOS و Android استفاده کند.
برای هر شرکت به تنهایی پر کردن فضای فیزیکی اطراف ما بسیار سخت و دشوار است. در این شرایط شرکت Snapchat که به نوعی اولین شرکت مطرح در ورود به این حوزه بود تجربه و سابقه ای در کارکردن با توسعه دهندگان ندارد. اگر اپل بتواند توسعه دهندگان را از آن خود کند فیسبوک مجبور خواهد بود تا بروی شرکای محدودی تکیه کند تا محتوای جذاب برای قشر محدود نوجوانان را تولید کند.